Resmi Başvuru

CİMER Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama 2022

CİMER Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları, Sorgulama

CİMER başvurusu yapmak için öncelikle sisteme üye olmak gerekir. Kayıt işlerini tamamlayan kişiler CİMER üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilir. CİMER, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından geliştirilen bir platformdur. Bu platform aracılığı ile birçok sorunu yetkililere iletilmesi daha kolay bir hale gelmiştir. CİMER başvurusu sorgulama ve CİMER üzerinden başvuru yapmak için sisteme giriş yapılmalıdır. Eğer üye olmanıza rağmen giriş yapamıyor iseniz giriş bilgilerinizi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Cimer Nedir?

CİMER’in açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir. Vatandaşların, kurumların ve bireylerin şikayetlerini ilgili yetkililere iletebilmek için kullandığı bir sistemdir. Dijital ortamda kullanılan elektronik bir devlet hizmetidir. Devlet tarafından sunulan birçok dijital kamusal alan bulunur. Dijitalde yer alan kamusal alan ve hizmetlerden biri de e- devlet sistemidir. CİMER üzerinden yapılacak olan her başvuru için e – devlet sistemi giriş yöntemleri de kullanılabilir. CİMER’in yönetilmesinden Cumhurbaşkanlığı altında çalışan Halkla İlişkiler Dairesi sorumlu olarak görevlendirilmiştir.

Cimer Başvurusu Nereden Yapılır?

CİMER’e başvuru yapmak isteyen kişilere Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Halkla İlişkiler Birimi tarafından farklı platformlara da yönlendirilir. CİMER tarafından sunulan başvuru alanları şunlardır:

  • CİMER’in resmi internet sitesi (dijital başvuru)
  • E – Devlet Sistemi (dijital başvuru)
  • ALO 150 (telefon ile başvuru)
  • Mektup ya da faks (yazılı başvuru)
  • Şahsen başvuru (ilgili birime giderek yapılan geleneksel başvuru yöntemi)

CİMER tarafından sunulan 5 başvuru türü de herkesi kapsayan ve dahil etmek için zemin hazırlayan bir yapıdadır. Dileyenler dijital başvuru yapabilirken dileyenler ise ilgili idare bürolarına giderek şahsen müracaat yapabilirler. CİMER başvurusu ilgili kanallar üzerinden hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

Cimer Başvuru Şartları Nedir?

CİMER başvuru şartları başvuru yapılan platforma göre değişkenlik gösterir. Örneğin e – devlet kapısı üzerinden başvuru yapılacak ise kişinin Türk vatandaşı olması gerekir. E – devlet üzerinden ayrıca Türkiye’de oturma ve / veya çalışma izni olan kişiler de işlem yapabilir. Dilekçe, mektup ya da faks yöntemi ile müracaat yapacak olanların ise asıl sebeplerini yazdıkları içerikte belirtmeliler. Başvuru konusu belirtilmeyen dilekçeler başvuruya alınmamaktadır. Her başvuru yönteminin kendi şartı bulunur ve bu şartları yerine getiren kişiler CİMER’e başvuru yapabilir.

Cimer Başvuru Sorgusu Nereden Yapılır?

CİMER başvuru sorgusu başvuru kanalları üzerinden yapılabileceği gibi dijital mecradan da yapılabilir. Ancak şahsen başvuranlar ve mektup ve / veya faks yöntemini kullanarak başvuru yapanlar sonuçlarını farklı yollar ile de öğrenebilir. CİMER başvurusunu sorgulamak isteyen kişilerin kullanması gereken platformlar şunlardır:

  • E – devlet kapısı
  • CİMER çevrim içi internet sitesi
  • ALO 150
  • SMS
  • E – posta

Üzerinden sonuç sorgusuna ulaşabilirler. Özellikle telefon, dilekçe, mektup, faks ya da daire üzerinden şahsen müracaat yapanlara sonuçlar SMS ve e – posta üzerinden iletilir. Başvuru sorgusu yapmak için de bazı bilgiler gerekir. Başvuruda verilen kodların kaydedilmesi önemlidir.

Cimer Başvurusu Neden Yapılır?

CİMER’e başvuru yapma nedenlerinin temeli ilgili sorunu, suçu ya da şikayeti yetkililere bildirmektir. CİMER üzerinden yapılan her başvurunun oldukça detaylı yazılması gerekir. Haber yazımında kullanılan 5N1K yöntemi, CİMER başvurularında da tercih edilen bir bilgi aktarma sürecidir. CİMER başvurusu ihbar niteliği taşır ve talebin doğrudan yazılması gerekir. Eğer var ise kanıtların da başvuru dosyasına eklenmesi istenir.

CİMER başvurusu yapan kişiler sorgularını başvuru ekranından da öğrenebilir. İhbar ya da şikayette bulunmak için emniyet güçleri, valilik ve kaymakamlık gibi devlete ait makamlar da kullanılabilir. CİMER başvurusu iletişim bilgileri gerektiği için anonim başvuru kabul etmez. Hızlı başvuru sonucu için buradan resmi işemlerlerin başvurularına bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu